« Inapoi | Programe in parteneriat

Rupem tacerea despre violenta sexuala

”Rupem tacerea despre violenta sexuala” este un proiect ce aduce impreuna zece organizatii  - Asociatia Transcena, Institutul Est European pentru Sanatatea Reproducerii, Asociatia Front, Centrul Parteneriat pentru Egalitate, Asociatia E-Romnja, Societatea de Analize Feministe AnA, Centrul Filia, Asociatia Artemis, Asociatia A.L.E.G si Fundatia Sensiblu - care promoveaza egalitatea de gen si actioneaza pentru prevenirea si combaterea violentei asupra femeilor, astfel incat violenta sexuala sa nu ramana un subiect tabu in spatiul public iar victimele agresiunilor sexuale sa fie incurajate sa caute asistenta necesara.

6% dintre femeile din Romania au fost victimele unei agresiuni sexuale

Studiul Agentiei pentru Drepturi Fundamentale a Uniunii Europene (FRA), “Violenta impotriva femeilor: in fiecare zi si in orice loc” arata ca 6% dintre femeile din Romania au fost la un moment dat victimele unei agresiuni sexuale. Rezultatul anchetei FRA este cu atat mai ingrijorator cu cat numarul de cazuri de agresiuni sexuale si violuri raportate catre autoritati nu depaseste 1500 de cazuri anual. Diferenta dintre ceea ce ajunge in statisticile politiei si viata de zi cu zi a femeilor unde hartuirile si agresiunile sexuale se apropie de cotidian, este invaluita in tacere si acoperita de tabu-uri, prejudecati si teama.

Reteaua de ONG-uri ”Rupem tacerea despre violenta sexuala” isi propune sa introduca pe agenda publica problema violentei sexuale, a drepturilor victimelor unor astfel de infractiuni, a lipsurilor existente la nivel legislativ si la nivelul autoritatilor care intra in contact direct cu victimele. Aceste lipsuri afecteaza atat pedepsirea agresorilor cat si recuperarea victimelor si limiteaza dezvoltarea unor servicii specializate de asistenta pentru supravietuitoarele/rii violentei de natura sexuala.

Pentru a promova in spatiul public mesaje si pozitii comune, reteaua ”Rupem tacerea despre violenta sexuala” se intalneste lunar intr-o serie de intalniri tematice deschise si altor organizatii neguvernamentale ce lucreaza cu beneficiari cu risc de victimizare.

Dezbaterile lunare au ca scop final agrearea unor prioritati comune pentru organizatiile membre ale retelei precum si elaborarea unor instrumente de advocacy consistente si actuale. Documente de pozitie referitoare la subiecte precum serviciile de asistenta a victimei, recunoasterea violentei sexuale ca forma a violentei de gen, reprezentarea media corecta si respectand confidentialitatea victimelor in mass-media sunt cateva dintre instrumentele de advocacy elaborate. Pe masura ce sunt finalizate si agreate de toate organizatiile partenere aceste documente apar pe site-ul retelei http://www.violentaimpotrivafemeilor.ro

In cadrul primei intalniri de lucru a retelei, intalnire ce a avut loc in 24 iulie 2014, reprezentantii ONG-urilor din cadrul retelei au concluzionat ca este necesara modificarea Legii violentei in familie (L217/2003) in aşa fel incat sa faca referire la toate formele de violenta asupra femeilor. Propunerea lor este sa se faca o adaptare a acestei legi la prevederile Conventiei Consiliului Europei pentru prevenire şi combatere a violentei impotriva femeilor şi a violentei in familie (Conventia de la Istanbul), semnata de guvernul Romaniei de curand.

Tot in cadrul intalnirii de joi, Maria Stoleru de la Asociatia Artemis a subliniat pericolul ca victima sa fie retraumatizata prin procedurile medicale, politieneşti şi judiciare atunci cand cei care intra in contact cu ea nu tin cont de dificultatile cu care aceasta se confrunta. „Cand nevoile victimei unui viol nu sunt indeplinite tocmai de oamenii la care apeleaza pentru ajutor, efectele pot fi destul de devastatoare. Reconstruirea unei forme de incredere, chiar daca aceasta este minima, este sarcina principala pentru recuperarea dupa trauma”, a aratat Maria Stoleru.

O a treia tema a vizat violenta sexuala in comunitatea roma. Anca Tanase de la Asociatia E-Romnja a tinut sa sublinieze faptul ca este impamantenita in societate prejudecata ca violenta sexuala ar fi raspandita cu precadere in randul saracilor şi al romilor, ignorandu-se faptul ca violenta sexuala nu tine cont de etnie, religie, educatie, statut socio-economic etc. O strategie de combatere a violentei sexuale in comunitatile de romi trebuie sa tina cont de anumiti factori: brutalitatea politiei, atitudinile rasiste in relatia cu autoritatile locale şi centrale şi discriminarea romilor in accesarea serviciilor medicale şi sociale.

Activitatile retelei „Rupem tacerea despre violenta sexuala” fac parte din proiectul “Rupem tacerea despre violenta sexuala: intarirea capacitatii ONG-urilor de a integra violenta sexuala pe agenda publica”, proiect finantat prin granturile SEE 2009-2014, in cadrul Fondului ONG in Romania. Valoarea totala a proiectului este de 43,409 Euro, iar perioada de implementare este 15 Mai 2014- 15 Mai 2015.